Pojezierze Gnieźnieńskie ma najniższą sumę opadów w Polsce – typowe dla tego regionu jest stepowienie i zanikanie jezior. Miejsce kiedyś pełne kurortów dzisiaj niknie w oczach. Lokalni rolnicy z roku na rok zmagają się z problemem coraz uboższej w wodę gleby. W studniach głębinowych obniża się poziom wody.
Za istniejącą sytuację obwiniania jest PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, zintegrowana bezpośrednio z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Kopalnia ma zostać zamknięta do 2025 roku.
Ekolodzy i aktywiści walczą o sprawiedliwą transformację regionów węglowych. Nie tylko o rezygnację ze zgubnych dla klimatu i ludzkości technologii, ale także o ochronę pracowników, tak aby byli w stanie znaleźć alternatywne zatrudnienie.
Podczas realizacji projektu nie chciałam być tylko biernym obserwatorem, dlatego wzięłam udział w demonstracji w Kleczewie. Wsparłam też uczestników własnoręcznie przygotowanymi flagami i maseczkami.
Nad RAPORTEM WODNYM pracowałam rok. Fotografowałam aktywistów ekologicznych, lokalnych polityków, mieszkańców Pojezierza Gnieźnieńskiego, dzieci oraz górnika. Zbierałam ich historie, które stały się zapisem procesu znikania wody.